Ze względu na zwiększoną absencję chorobową mogą wystąpić opóźnienia w przetwarzaniu zamówień. Doceniamy Państwa zrozumienie i staramy się przyspieszyć realizację Państwa zamówień.

Bezpłatna wysyłka próbek (na terenie UE)
W 100% naturalna powierzchnia kamienna
Dostępnych jest ponad 70 dekorów
Oryginał od 2002 r.
Gorąca linia +48 696 461 590.

Szybka i łatwa droga do doskonałego doświadczenia z kamieniem

Wybierając Slate-Lite, wybierasz produkt wysokiej jakości, pochodzący od oryginalnego producenta, którego wszystkie komponenty zostały dokładnie przetestowane zarówno w naszym wewnętrznym laboratorium, jak i przez zewnętrzne instytuty badawcze.

Dzięki wyjątkowym właściwościom Slate-Lite, takim jak niewielka grubość całkowita wynosząca zaledwie kilka milimetrów oraz niewielki ciężar, nasze forniry kamienne mogą być również łatwo i wygodnie obrabiane - zarówno przez profesjonalistów, jak i ambitnych amatorów.

Wybierz materiał:

Ogólne informacje dotyczące obróbki poszczególnych linii produktów.

Wybierz miejsce montażu:

Porady ukierunkowane na konkretny obszar zastosowania.


Obszary zastosowań

Slate-Lite nadaje się niemal do wszystkich zastosowań, w tym do:

 • ścian wewnętrznych
 • ścian zewnętrznych
 • stref mokrych (wanna, prysznic, sauna, basen)
 • posadzek, tarasów
 • kuchni, fartuchów kuchennych
 • elewacji, dachów
 • konstrukcji mebli
 • kominków

Podłoże i przygotowanie

Do montażu Slate-Lite nie jest konieczne specjalne przygotowanie podłoża.

Jako podłoże nadaje się prawie każdy materiał, w tym beton, płyta gipsowo-kartonowa, drewno, metal, dachówka, tynk itp.
Podłoże musi być tylko gładkie, niepylące, czyste i suche.

W przypadku podłoży "stabilnych" nie jest konieczne specjalne przygotowanie. Kruche podłoża, takie jak stary, łuszczący się tynk lub odklejające się tapety, należy wcześniej zagruntować, aby zapewnić trwałe połączenie kleju ze ścianą.
Nadmierne nierówności podłoża należy albo zagruntować, albo zeszlifować.

Przycinanie Slate-Lite na wymiar

Jeśli potrzebujesz specjalny format Slate-Lite, możesz go zamówić bezpośrednio u nas podając wymiary lub po prostu przyciąć go we własnym zakresie:

Slate-Lite można przycinać przy użyciu wszystkich standardowych narzędzi do obróbki drewna i kamienia. W tym celu należy użyć (ręcznej) piły tarczowej lub narzędzia wielofunkcyjnego oraz tarczy o średnich zębach.

Aby uzyskać czysty efekt, należy przyciąć arkusz forniru kamiennego od tyłu. Pomocna może być prowadnica.

Wiercenie Slate-Lite

Otwory w kamiennej powierzchni Slate-Lite można wiercić za pomocą dowolnego standardowego wiertła (do kamienia).
Bez problemu można też wbijać gwoździe i wkręcać śruby.

Klejenie Slate-Lite

Klejenie płyt Slate-Lite jest bardzo proste: klej można nanieść bezpośrednio na powierzchnię montażu lub na spodnią stronę arkusza kamiennego.

Z reguły klej nanosi się na całą powierzchnię za pomocą pacy zębatej B3.
Następnie należy umieścić kamienny arkusz i mocno go docisnąć za pomocą wałka: Gotowe!

Dokładne informacje na temat stosowania danego kleju można znaleźć w karcie technicznej danego produktu.

Prasowanie Slate-Lite

Slate-Lite może być prasowany na szerokiej gamie materiałów. Mogą to być między innymi płyty MDF, płyty wiórowe, sklejka, multipleks, HDF lub AluDibond.

Zaleca się stosowanie papieru przeciwprężnego o gramaturze ok. 120 g/m² lub innego laminatu (HPL), aby uniknąć tworzenia się wybrzuszeń spowodowanych napięciem powierzchniowym kamienia.

Szczegółowe informacje na temat produktów klejących, ustawień ciśnienia i czasu prasowania można znaleźć w naszej instrukcji prasowania.

Spoinowanie (EN)

Ochrona Slate-Lite

W zależności od miejsca zastosowania, można używać Slate-Lite bez dodatkowej ochrony powierzchni, na przykład we wnętrzach o niskim natężeniu ruchu.

W przypadku zastosowań w miejscach narażonych na duże zabrudzenia, takich jak kuchnia lub prysznice i łazienki, zalecamy użycie dodatkowej impregnacji lub uszczelnienia.
Zazwyczaj nanosi się go na powierzchnię kamienia za pomocą wałka piankowego w układzie krzyżowym; można to zrobić przed lub po montażu.

Szczegółowe instrukcje dotyczące produktów ochronnych można znaleźć w odpowiednich kartach katalogowych i zaleceniach w naszych światach tematycznych.

Czyszczenie Slate-Lite

Slate-Lite można czyścić wszystkimi dostępnymi w handlu, nieżrącymi środkami czyszczącymi stosowanymi w gospodarstwie domowym.

W większości przypadków wystarczy czysta woda i niestrzępiąca się szmatka lub szczotka.

Na zewnątrz budynków możliwe jest również czyszczenie za pomocą myjki wysokociśnieniowej, należy jednak pamiętać o zachowaniu zalecanej przez producenta odległości od urządzenia.


Obszary zastosowań i podłoża

UltraThin eco+ nadaje się do ścian wewnętrznych i doskonale sprawdza się przy konstrukcji mebli.
Ta linia produktów jest również idealna do kreatywnego majsterkowania (DYI) i zastosowania w modzie.
Niemal każdy materiał może być zastosowany jako podłoże, w tym beton, płyta gipsowo-kartonowa, drewno, metal, płytki, tynk itp.
Podłoże musi być tylko gładkie, niepylące, czyste i suche.

UltraThin Translucent jest półprzezroczysty i może być stosowany do tworzenia elementów podświetlanych. Możesz użyć prawie każdego źródła światła.
W celu uzyskania lepszej stabilności konstrukcji i rozproszenia światła UltraThin Translucent przyklej do szkła lub akrylu. W zależności od szerokości panelu zalecamy grubość akrylu 4 mm dla standardowych formatów 122x61 cm i 8 mm dla dużych formatów 240x120 cm.
W przypadku stosowania świetlówek i taśm LED szczególnie trafne okazały się być panele akrylowe o barwie mlecznej, ponieważ skutecznie rozprowadzają światło. W przypadku stosowania gotowych paneli LED, UltraThin Translucent może być zazwyczaj aplikowany bezpośrednio na nie, ponieważ rozproszenie światła jest już idealnie wyregulowane.

Obróbka UltraThin eco+

UltraThin eco+ można łatwo ciąć za pomocą nożyczek lub noża do tapet.

Bez problemu można również wykonywać cięcia laserowe.

Klejenie UltraThin eco+

UltraThin eco+ może być klejony za pomocą białego kleju, klejów do tapet winylowych, klejów w sprayu lub klejów kontaktowych.
Zalecamy stosowanie kleju kontaktowego UltraThin eco+.

W zależności od rodzaju kleju należy go nanieść na arkusz, ścianę lub na oba te elementy. W przypadku klejów kontaktowych arkusz musi być natychmiast umieszczony w ostatecznym położeniu, ponieważ późniejsze korekty nie są możliwe. W przypadku innych rodzajów kleju można dokonywać poprawek.
Z reguły kleje w pełni wysychają po 48 godzinach.

Prasowanie UltraThin eco+

Podobnie jak wszystkie inne linie produktów Slate-Lite, UltraThin eco+ może być łatwo prasowany na innych podłożach.
Mogą to być między innymi płyty MDF, płyty wiórowe, sklejka, multiplex, HDF lub AluDibond.

Zaleca się stosowanie papieru przeciwprężnego o gramaturze ok. 120 g/m² lub innego laminatu (HPL), aby uniknąć tworzenia się uwypukleń spowodowanych napięciem powierzchniowym warstwy kamienia.
Szczegółowe informacje na temat produktów klejących, ustawień ciśnienia i czasu prasowania można znaleźć w naszej instrukcji prasowania.

Ochrona UltraThin eco+

W zależności od miejsca montażu, UltraThin eco+ można instalować bez dodatkowej ochrony powierzchni, na przykład w pomieszczeniach o niskim natężeniu ruchu.

Jeśli chcesz zastosować produkt ochronny, zwykle nanosi się go na powierzchnię kamienia za pomocą wałka piankowego w układzie krzyżowym; można to zrobić przed lub po montażu.

Szczegółowe instrukcje dotyczące produktów ochronnych można znaleźć w odpowiednich kartach katalogowych i zaleceniach w naszych światach tematycznych.

Czyszczenie UltraThin eco+

UltraThin eco+ może być czyszczony wszystkimi dostępnymi na rynku, nieżrącymi środkami czyszczącymi stosowanymi w gospodarstwie domowym.

W większości przypadków wystarczy nawet czysta woda i niestrzępiąca się ściereczka lub delikatna szczoteczka.


Obszary zastosowań

Translucent jest odpowiedni do niemal wszystkich zastosowań, w tym do:

 • podświetlanych obiektów
 • ścian wewnętrznych
 • ścian zewnętrznych
 • stref mokrych (wanna, prysznic, sauna, basen)
 • kuchni
 • elewacji, dachów
 • konstrukcji mebli
 • kominków

Podłoże i wykończenie

Translucent to klasyczna linia produktów półprzezroczystych z przezroczystym podkładem z włókna szklanego, o promieniu gięcia ok. 10 cm i całkowitej grubości ok. 1,5 mm.
W celu uzyskania lepszej stabilności i lepszego rozproszenia światła Translucent można przykleić do szkła lub akrylu. W zależności od szerokości panelu zalecamy grubość szkła akrylowego 4 mm dla standardowych formatów 122x61 cm i 8 mm dla dużych formatów 240x120 cm.
W przypadku stosowania świetlówek i taśm LED szczególnie skuteczne okazały się panele akrylowe o barwie mlecznej, ponieważ skutecznie rozpraszają światło.

Stoneboard to wyjątkowo stabilna i grubsza wersja z linii Translucent z podłożem z włókna szklanego.
Większa grubość całkowita oznacza, że nie ma potrzeby stosowania dodatkowej płyty akrylowej jako konstrukcji, a nawet duży format 240 x 120 cm może być montowany przez jedną osobę.

Właściwe źródło światła

W zasadzie możliwe jest zastosowanie dowolnego źródła światła za arkuszem.

Najprostszą metodą zapewnienia równomiernego oświetlenia jest panel LED o dużym rozproszeniu światła. Można jednak użyć również świetlówek, żarówek lub taśm LED; w tym przypadku mleczna szyba między źródłem światła a arkuszem Translucent pomaga lepiej rozproszyć światło. Odpowiednia odległość między źródłem światła a elementem półprzezroczystym zapewnia również optymalne rozproszenie światła.

W zależności od tego, czy używa się ciepłego, zimnego czy kolorowego światła RGB, można tworzyć różne efekty świetlne.

Cięcie Translucent

Jeśli potrzebujesz specjalnego formatu arkusza Translucent, możesz zamówić go bezpośrednio u nas na wymiar lub po prostu przyciąć go samodzielnie:

Translucent może być cięty przy użyciu wszystkich standardowych narzędzi do obróbki drewna i kamienia. W tym celu należy użyć (ręcznej) piły tarczowej lub narzędzia wielofunkcyjnego oraz tarczy o średnich zębach.

Aby uzyskać czysty efekt, należy przyciąć arkusz forniru kamiennego od tyłu. Pomocna może być prowadnica.

Klejenie Translucent

Półprzezroczyste forniry kamienne Translucent są klejone za pomocą naszego przezroczystego specjalnego kleju Translucent Crystal Clear.

Klej nakłada się po prostu na powierzchnię montażową lub spodnią stronę płyty kamiennej za pomocą gładkiej pacy.
Upewnij się, że w kleju nie ma pęcherzyków powietrza, w przeciwnym razie mogą być one widoczne.

Ochrona Translucent

W zależności od miejsca instalacji należy również zastosować impregnat lub uszczelniacz do powierzchni ze 100% kamienia naturalnego z naszej oferty.

Preparat ochronny nakłada się na powierzchnię kamienia przed lub po przyklejeniu arkuszy kamiennych.

W przypadku miejsc instalacji o niskim natężeniu ruchu nie jest konieczne stosowanie produktów ochronnych.

Czyszczenie Translucent

Translucent można czyścić wszystkimi dostępnymi w handlu, nieżrącymi środkami czyszczącymi stosowanymi w gospodarstwie domowym.

W większości przypadków wystarczy czysta woda i niestrzępiąca się szmatka lub szczotka.

Na zewnątrz budynków możliwe jest również czyszczenie za pomocą myjki wysokociśnieniowej; należy jednak przestrzegać zalecanej przez producenta odległości od urządzenia.


Obszary zastosowań

Artdecors Lite są odpowiednie do wykańczania wnętrz i konstrukcji mebli:

 • Ściany wewnętrzne
 • Konstrukcja mebli

Podłoża i obróbka wstępna

Do instalacji Artdecors Lite nie jest konieczne specjalne przygotowanie podłoża.

Jako podłoże nadaje się prawie każdy materiał, w tym beton, płyta gipsowo-kartonowa, drewno, metal, płytki, tynk itp. Podłoże musi być po prostu gładkie, niepylące, czyste i suche.

W przypadku podłoży "stabilnych" nie jest konieczne specjalne przygotowanie. Kruche podłoża, takie jak stary, łuszczący się tynk lub odklejające się tapety, należy wcześniej zagruntować, aby zapewnić trwałe połączenie kleju ze ścianą.
Nadmierne nierówności podłoża należy albo zagruntować, albo zeszlifować.

Cięcie Artdecors Lite

Jeśli potrzebujesz specjalnego formatu arkusza Artdecors Lite, możesz zamówić go bezpośrednio u nas na wymiar lub po prostu przyciąć go samodzielnie:

Artdecors Lite można ciąć za pomocą wszystkich standardowych narzędzi do obróbki drewna i kamienia. W tym celu należy użyć (ręcznej) piły tarczowej lub narzędzia wielofunkcyjnego oraz tarczy o średnich zębach.

Aby uzyskać czysty efekt, należy przyciąć arkusz od tyłu. Pomocna może być prowadnica.

Wiercenie Artdecors Lite

Powierzchnię płyt Artdecors Lite można przewiercić każdym standardowym wiertłem (do kamienia).

Bez problemu można też wbijać gwoździe i wkręcać śruby.

Klejenie Artdecors Lite

Klejenie płyt Artdecors Lite jest bardzo proste: klej można nanieść bezpośrednio na powierzchnię montażu lub na spodnią stronę płyty kamiennej.

Z reguły klej nanosi się na całą powierzchnię za pomocą pacy zębatej B3. Następnie należy umieścić płytę kamienną i mocno docisnąć ją za pomocą wałka: Gotowe!

Dokładne informacje na temat stosowania danego kleju można znaleźć w odpowiedniej karcie technicznej produktu.

Prasowanie Artdecors Lite

Artdecors Lite można prasować na szerokiej gamie materiałów. Mogą to być między innymi płyty MDF, płyty wiórowe, sklejka, multiplex, HDF lub AluDibond.

Zaleca się stosowanie papieru przeciwprężnego o gramaturze ok. 120 g/m² lub innego laminatu (HPL), aby uniknąć tworzenia się wybrzuszeń spowodowanych napięciem powierzchniowym warstwy kamienia.

Szczegółowe informacje na temat produktów klejących, ustawień ciśnienia i czasu prasowania można znaleźć w naszej instrukcji prasowania.

Ochrona Artdecors Lite

Wewnątrz pomieszczeń zazwyczaj nie ma potrzeby stosowania produktu ochronnego na powierzchnię Artdecors Lite.

Czyszczenie Artdecors Lite

Artdecors Lite można czyścić za pomocą wszystkich standardowych, nieżrących środków czyszczących stosowanych w gospodarstwie domowym.

W większości przypadków wystarczy nawet czysta woda i niestrzępiąca się ściereczka lub szczotka.


Linie produktów i rodzaje kamienia

Wszystkie nasze linie produktów Slate-Lite, Translucent i Stoneboard są odpowiednie do stosowania w pomieszczeniach wilgotnych.
Slate-Lite można montować na wszystkich ścianach i podłogach, nawet pod prysznicem - dzięki Translucent i naszym półprzezroczystym płytom Stoneboard można projektować podświetlane obiekty i obszary.

Należy pamiętać, że nasze dekory wapienne nie nadają się do stosowania w pomieszczeniach wilgotnych. Bez problemu można stosować łupki, mikę, piaskowce i marmury.

Podłoża i obróbka wstępna

Do montażu płyt Slate-Lite nie jest konieczne specjalne przygotowanie podłoża. W obszarze łazienki należy zapewnić właściwą hydroizolację podłoża, zgodnie z obowiązującymi normami DIN.

Jako podłoże nadaje się prawie każdy materiał, w tym beton, płyta gipsowo-kartonowa, drewno, metal, płytki, tynk itp.

Podłoże musi być tylko gładkie, niepylące, czyste i suche.

Przycinanie na wymiar i wiercenie na przyłącza sanitarne

Do przycięcia płyt Slate-Lite na wymiar nie są potrzebne żadne specjalne narzędzia, można do tego celu użyć każdej standardowej (ręcznej) piły tarczowej lub narzędzia wielofunkcyjnego.

Wystarczy przeciąć płytę kamienną od tyłu za pomocą tarczy do drewna lub plastiku o średnim uzębieniu.

W kamiennej powierzchni płyt Slate-Lite można wiercić otwory za pomocą dowolnego standardowego wiertła (do kamienia).

Układanie bezpośrednio na starych płytkach

Slate-Lite można również szybko i łatwo układać na starych płytkach.

Zastosowanie jest bardzo proste: jeżeli zapewniono właściwe uszczelnienie podłoża zgodnie z obowiązującymi normami DIN, stare płytki wystarczy oczyścić z kurzu i tłuszczu.
Następnie nałożyć klej Slate-Lite za pomocą pacy zębatej B3 i docisnąć kamienny arkusz - gotowe!

Podczas układania na podłodze należy wcześniej wypełnić istniejące fugi, aby po czasie wzór fug nie był widoczny przez fornir kamienny.

Układanie z fugą lub bez fugi

Slate-Lite może być układany krawędź do krawędzi bez fugi, jak również z fugą.

W tym przypadku należy postępować tak, jak w przypadku zwykłych płytek i połączyć fornir kamienny za pomocą krzyżyka do płytek o wymaganej szerokości spoiny. Następnie wypełnić szczelinę fugą do kamienia naturalnego.

W przypadku samego prysznica zalecamy układanie z fugą aby ułatwić czyszczenie.

Klejenie w miejscach wilgotnych

Klejenie płyt Slate-Lite jest bardzo proste: klej można nanieść bezpośrednio na powierzchnię montażu lub na spodnią stronę arkusza kamiennego.

Do pomieszczeń wilgotnych zalecamy klej Slate-Lite Extreme: Bath & Exterior.
Nakłada się go na całą powierzchnię za pomocą pacy zębatej B3.
Następnie należy umieścić kamienny arkusz i mocno go docisnąć za pomocą wałka: Gotowe!

W przypadku obiektów podświetlanych konstruowanych z Translucent zalecamy nasz przezroczysty klej Translucent Crystal Clear. Nakłada się go gładką pacą.
W celu uzyskania lepszej stabilności i optymalnego rozproszenia światła zalecamy zastosowanie dodatkowego materiału konstrukcyjnego, np. szkła akrylowego.
W przypadku Stoneboard dodatkowy element konstrukcyjny nie jest wymagany ze względu na większą grubość materiału.

Dokładne informacje na temat stosowania danego kleju oraz obróbki linii produktów można znaleźć w odpowiednich kartach katalogowych.

Właściwa ochrona

Aby zapewnić najlepszą ochronę i długowieczność forniru kamiennego, należy również zastosować impregnat lub uszczelniacz do powierzchni w 100% z kamienia naturalnego: Do pomieszczeń wilgotnych zalecamy nasze produkty Slate-Lite Extreme Protection lub Slate-Lite Special Protection.

Preparat ochronny nakłada się na powierzchnię kamienia przed lub po przyklejeniu arkuszy kamiennych.

Po wyschnięciu warstwy ochronnej forniry kamienne Slate-Lite są optymalnie zabezpieczone przed wilgocią.

Czyszczenie Slate-Lite

Slate-Lite można czyścić wszystkimi dostępnymi w handlu, nieżrącymi środkami czyszczącymi stosowanymi w gospodarstwie domowym.

W większości przypadków wystarczy nawet czysta woda i niestrzępiąca się ściereczka lub szczotka.

Na zewnątrz budynków możliwe jest również czyszczenie za pomocą myjki wysokociśnieniowej, należy jednak pamiętać o zachowaniu zalecanej przez producenta odległości od urządzenia.


Linie produktów i gatunki kamienia

Linie produktów Slate-Lite, Translucent i Stoneboard są odpowiednie do stosowania jako fartuchy kuchenne.
Wszystkie nasze linie produktów Slate-Lite, Artdecors Lite, Translucent i Stoneboard nadają się do stosowania jako fronty kuchenne.

Arkusze Slate-Lite nadają się do wykonywania poziomych i pionowych powierzchni wewnątrz i na zewnątrz budynków.
Artdecors Lite jest odpowiedni do wewnętrznych powierzchni pionowych (ścian).
Obie linie produktów mogą być układane bezpośrednio na starych płytkach.

Dzięki arkuszom Translucent można tworzyć podświetlane obiekty i obszary.

Podłoża i obróbka wstępna

Nie jest konieczne specjalne przygotowanie podłoża.
Jako podłoże nadaje się prawie każdy materiał, w tym beton, płyta gipsowo-kartonowa, drewno, metal, dachówka, tynk itp.

Podłoże musi być po prostu gładkie, niepylące, czyste i suche.

Cięcie na wymiar i wiercenie

Do przycięcia arkuszy Slate-Lite na wymiar nie są potrzebne żadne specjalne narzędzia, można do tego celu użyć każdej standardowej (ręcznej) piły tarczowej lub narzędzia wielofunkcyjnego.

Wystarczy przeciąć płytę kamienną od tyłu za pomocą tarczy do drewna lub plastiku o średnim uzębieniu.

W kamiennej powierzchni płyt Slate-Lite można wiercić otwory za pomocą dowolnego standardowego wiertła (do kamienia).

Układanie bezpośrednio na starych płytkach

Slate-Lite można również szybko i łatwo położyć na stare płytki.

Aplikacja jest bardzo prosta: stare płytki należy jedynie oczyścić z kurzu i tłuszczu.
Następnie rozprowadzić klej Slate-Lite za pomocą pacy zębatej B3 i docisnąć arkusz kamienny - to wszystko!

Podczas układania na podłodze należy wcześniej wypełnić istniejące fugi, aby na dłuższą metę wzór fug nie był widoczny przez fornir kamienny.

Klejenie fartucha kuchennego

Klejenie Slate-Lite jest bardzo proste: klej można nanieść bezpośrednio na powierzchnię montażu lub na tylną stronę arkusza kamiennego.

W kuchni polecamy nasz klej Slate-Lite Extreme: Bath & Exterior.
Nakłada się go na całą powierzchnię za pomocą pacy zębatej B3.
Następnie należy umieścić arkusz kamienny i mocno docisnąć go za pomocą wałka: Gotowe!

W przypadku obiektów podświetlanych konstruowanych z arkuszy Translucent, nasz przezroczysty klej Translucent Crystal Clear nakłada się gładką pacą.
W celu uzyskania lepszej stabilności i optymalnego rozproszenia światła zalecamy zastosowanie dodatkowego materiału konstrukcyjnego, np. szkła akrylowego.
W przypadku Stoneboard dodatkowy materiał konstrukcyjny nie jest wymagany ze względu na większą grubość materiału.

Dokładne informacje na temat stosowania danego kleju oraz obróbki linii produktów można znaleźć w odpowiednich kartach katalogowych.

Slate-Lite jako blat roboczy

Możliwe jest wykorzystanie go jako blatu roboczego, ale zalecamy to tylko pod pewnymi warunkami ze względu na szorstką powierzchnię kamienia i ekstremalne obciążenia, jakie narzędzia tnące itp. wywierają na powierzchnię kamienia naturalnego.

W przypadku stosowania Slate-Lite jako powierzchni roboczej zawsze należy kilkakrotnie uszczelnić materiał.
W celu uzyskania informacji na temat konkretnego przypadku prosimy o kontakt z naszym działem sprzedaży.

Prasowanie frontów kuchennych

Slate-Lite można prasować na odpowiednim podłożu, takim jak MDF, płyta wiórowa, sklejka, multipleks, HDF lub AluDibond, uzyskując doskonałe i trwałe wykończenie nowoczesnego frontu kuchennego.

Zaleca się stosowanie papieru przeciwprężnego o gramaturze ok. 120 g/m² lub innego laminatu (HPL), aby uniknąć tworzenia się wybrzuszeń spowodowanych napięciem powierzchniowym warstwy kamienia.

Szczegółowe informacje na temat produktów klejących, ustawień ciśnienia i czasu prasowania można znaleźć w naszej instrukcji prasowania.

Na życzenie jesteśmy do dyspozycji klientów jako kompetentny partner w zakresie przetwarzania przemysłowego i produkcji seryjnej:
Oferujemy różne możliwości obróbki, takie jak cięcie, prasowanie czy obróbka laserowa.

W sprawie indywidualnych ustaleń i wymagań prosimy o kontakt z naszym działem sprzedaży.

Właściwa ochrona

W celu zapewnienia najlepszej ochrony i długiej żywotności forniru kamiennego należy użyć impregnatu do powierzchni w 100% z kamienia naturalnego: Do kuchni zalecamy Slate-Lite Extreme Protection.

Preparat ochronny nakłada się na powierzchnię kamienia przed lub po przyklejeniu arkuszy kamiennych.

Po wyschnięciu warstwy ochronnej forniry kamienne Slate-Lite są optymalnie zabezpieczone. Wielokrotne nakładanie uszczelniacza zwiększa efekt ochronny i jest zalecane w kuchni.

Czyszczenie Slate-Lite

Slate-Lite można czyścić wszystkimi dostępnymi w handlu, nieżrącymi środkami czyszczącymi stosowanymi w gospodarstwie domowym.

W większości przypadków wystarczy nawet czysta woda i niestrzępiąca się szmatka lub szczotka.

Na zewnątrz budynków możliwe jest również czyszczenie za pomocą myjki wysokociśnieniowej, należy jednak pamiętać o zachowaniu zalecanej przez producenta odległości od urządzenia.


Linie produktów i gatunki kamienia

Bez wyjątku wszystkie linie produktów i wszystkie gatunki kamienia nadają się do instalacji na ścianach wewnętrznych.

Dzięki płytom Slate-Lite i Artdecors Lite można tworzyć nowoczesne okładziny ścienne z kamienia naturalnego w indywidualnych wzorach od 30x60 cm do dużych formatów 260x120 cm.

UltraThin eco+ jest szczególnie przydatny w przypadku skomplikowanych kształtów i mocnych krzywizn, ponieważ produkty z tej linii można do pewnego stopnia kształtować trójwymiarowo.

Nasze półprzezroczyste produkty z linii Translucent, Stoneboard Translucent i Ultrathin Translucent umożliwiają podświetlanie obiektów i powierzchni ścian za pomocą źródła światła umieszczonego za arkuszem kamiennym.

Podłoża i obróbka wstępna

Nie jest konieczne specjalne przygotowanie podłoża.
Jako podłoże nadaje się prawie każdy materiał, w tym beton, płyta gipsowo-kartonowa, drewno, metal, płytki, tynk itp.
Podłoże musi być po prostu gładkie, niepylące, czyste i suche.

Cięcie na wymiar i wiercenie

Do przycięcia płyt Slate-Lite na wymiar nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia, można do tego celu użyć każdej standardowej (ręcznej) piły tarczowej lub narzędzia wielofunkcyjnego.

Wystarczy przeciąć płytę kamienną od tyłu za pomocą tarczy o średnich zębach do drewna lub plastiku.

W kamiennej powierzchni płyt Slate-Lite można wiercić otwory za pomocą dowolnego standardowego wiertła (do kamienia).

UltraThin eco+ można ciąć nawet nożyczkami lub nożykiem do tapet.

Klejenie fornirów kamiennych

Klejenie płyt Slate-Lite jest bardzo proste: klej można nanieść bezpośrednio na powierzchnię montażu lub na spodnią stronę arkusza kamiennego.

Polecamy nasz klej Slate-Lite Extreme: Bath & Exterior.
Nakłada się go na całą powierzchnię za pomocą pacy zębatej B3.
Następnie należy umieścić płytę kamienną i mocno docisnąć ją za pomocą wałka: Gotowe!

W przypadku podświetlanych obiektów z arkuszy Translucent, nasz przezroczysty klej Translucent Crystal Clear nakłada się za pomocą gładkiej pacy.
W celu uzyskania lepszej stabilności i optymalnego rozproszenia światła zalecamy zastosowanie dodatkowego materiału konstrukcyjnego, np. szkła akrylowego.
W przypadku Stoneboard dodatkowy arkusz konstrukcyjny nie jest wymagany ze względu na większą grubość materiału.

UltraThin eco+ jest najłatwiejszy do zainstalowania przy użyciu naszego kleju kontaktowego.
W tym celu klej należy rozpylić lub nałożyć na tylnej stronie płyty kamiennej i na powierzchni montażowej. Po krótkim czasie należy mocno docisnąć do siebie obie powierzchnie - to wszystko.

Dokładne informacje na temat stosowania danego kleju oraz obróbki linii produktów można znaleźć w odpowiednich kartach katalogowych.

Montaż z lub bez fug

Slate-Lite może być układany na styk bez fugi lub z fugą.

W przypadku układania z fugą należy postępować tak, jak w przypadku zwykłych płytek i połączyć fornir kamienny za pomocą krzyżyka do płytek o wymaganej szerokości spoiny. Następnie wypełnić szczelinę fugą do kamienia naturalnego.

Aby uniknąć zabrudzenia powierzchni kamienia, podczas fugowania należy zamaskować arkusze Slate-Lite na krawędziach za pomocą lekko klejącej taśmy malarskiej.

Układanie na łukach

Ze względu na niewielką grubość nasze forniry kamienne mogą być układane również na łukach:

Promień gięcia Slate-Lite: ok. 5 cm
Promień gięcia Artdecors Lite: ok. 10 cm
Promień gięcia UltraThin eco+: trójwymiarowy, do pewnego stopnia odkształcalny
Promień gięcia Translucent: ok. 10 cm.
Promień gięcia Stoneboard: gięcie nie jest możliwe

Ze względu na duże naprężenia materiału występujące na łukach, w fazie schnięcia kleju należy dodatkowo zamocować lub podeprzeć powierzchnię montażową.
Pomocne mogą tu być odciągi lub pasy napinające.

Właściwa ochrona

W przypadku montażu na ścianach wewnętrznych można zastosować arkusze Slate-Lite bez dodatkowego produktu ochronnego lub użyć jednego z naszych specjalnych impregnatów do powierzchni kamiennych.

Do ścian w pomieszczeniach o niskim lub średnim natężeniu ruchu zalecamy Slate-Lite Special Impregnator lub Slate-Lite Spezial Protection.

Czyszczenie Slate-Lite

Slate-Lite można czyścić wszystkimi standardowymi, nieżrącymi środkami czyszczącymi stosowanymi w gospodarstwie domowym.

W większości przypadków wystarczy nawet czysta woda i niestrzępiąca się ściereczka lub szczotka.


Linie produktów i gatunki kamienia

Nasze linie produktów Slate-Lite i Translucent są odpowiednie do stosowania na fasadach domów lub dachach.

Slate-Lite można montować jako okładziny elewacyjne lub pokrycia dachowe, a dzięki arkuszom Translucent można projektować podświetlane elementy i obszary.

Ze względu na nasiąkliwość kamienia, nie należy stosować naszych dekorów wapiennych na zewnątrz jako elewacji domów lub pokryć dachowych.

Podłoża i obróbka wstępna

Do montażu Slate-Lite nie jest konieczne specjalne przygotowanie podłoża.

Jako podłoże nadaje się prawie każdy materiał, w tym beton, płyta gipsowo-kartonowa, drewno, metal, dachówka, tynk itp.
Podłoże musi być tylko gładkie, niepylące, czyste i suche.

W przypadku podłoży "stabilnych" nie jest konieczne specjalne przygotowanie. Podłoża kruche, takie jak stary, łuszczący się tynk lub odklejające się tapety, należy wcześniej zagruntować, aby zapewnić trwałe połączenie kleju ze ścianą. Nadmierne nierówności podłoża należy albo zagruntować, albo zeszlifować.

Cięcie na wymiar i wiercenie

Doprzycięcia Slate-Lite na wymiar nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia, można do tego celu użyć każdej standardowej (ręcznej) piły tarczowej lub narzędzia wielofunkcyjnego.

Wystarczy przeciąć płytę kamienną od tyłu za pomocą tarczy do drewna lub plastiku o średnich zębach.

W kamiennej powierzchni Slate-Lite można wiercić otwory za pomocą dowolnego standardowego wiertła (do kamienia).

Konstrukcja fasady wentylowanej

System Slate-Lite może być stosowany jako materiał elewacyjny w postaci ściany osłonowej.

Jeśli elewacja jest już uszczelniona farbą, styropianem lub materiałami wodoodpornymi Slate-Lite można również przykleić bezpośrednio do elewacji, ponieważ paroizolacja jest już na miejscu i nie ma na nią wpływu fornir kamienny.

Jeśli istnieje już podbudowa pod inne okładziny, nie ma potrzeby montowania konstrukcji, a Slate-Lite można zastosować bezpośrednio!

Bardziej szczegółowe instrukcje można znaleźć w naszej szczegółowej instrukcji dotyczącej elewacji.

Wpływ czynników atmosferycznych na kamień naturalny

Czynniki atmosferyczne nie powodują prawie żadnych lub minimalne odchylenia w kolorystyce.

Metoda badania: Odporność na promieniowanie UV (UV-B) zgodnie z normą DIN EN ISO 11507.
Cykl testowy: 4 godziny; napromieniowanie 50°C / 4 godziny; rozmrożenie 40°C
Czas trwania testu: 1 000 godzin z oceną po 250h, 500h, 750h.
Ocena: zmiana koloru zgodnie z normą DIN EN ISO 11664-4, Sp62 Fa. X-Rite
Geometria pomiarowa: d/8°, iluminant: D65


Oznaki starzenia się, takie jak czarna pleśń, algi, zielona warstwa lub inne zanieczyszczenia środowiskowe, można zwykle szybko i łatwo usunąć za pomocą czystej wody i szczotki.
Na zewnątrz budynków możliwe jest również czyszczenie za pomocą myjki wysokociśnieniowej; należy jednak pamiętać o zachowaniu zalecanej przez producenta odległości od urządzenia.

Wszystkie forniry kamienne Slate-Lite są również mrozoodporne.

Klejenie na zewnątrz

Klejenie Slate-Lite jest bardzo proste: klej można nanieść bezpośrednio na powierzchnię montażu lub na spodnią stronę arkusza kamiennego.

Do zastosowań zewnętrznych zalecamy nasz klej Slate-Lite Extreme: Bath & Exterior. Nakłada się go na całą powierzchnię za pomocą pacy zębatej B3.
Następnie należy umieścić płytę kamienną i mocno docisnąć ją za pomocą wałka: Gotowe!

W przypadku obiektów podświetlanych konstruowanych za pomocą arkuszy Translucent, nasz przezroczysty klej Translucent Crystal Clear nakłada się gładką pacą.
W celu uzyskania lepszej stabilności i optymalnego rozproszenia światła zalecamy zastosowanie dodatkowego materiału konstrukcyjnego, np. szkła akrylowego.
W przypadku Stoneboard dodatkowy materiał konstrukcyjny nie jest wymagany ze względu na większą grubość materiału.

Dokładne informacje na temat stosowania danego kleju oraz obróbki linii produktów można znaleźć w odpowiednich kartach katalogowych.

Właściwa ochrona

W większości przypadków na zewnątrz nie jest konieczna dodatkowa impregnacja lub uszczelnienie.

W zależności od miejsca zastosowania, w razie potrzeby można zastosować impregnację, na przykład Slate-Lite Special Impregnator lub Slate-Lite Special Protection.
Nasz dział sprzedaży chętnie udzieli Państwu dalszych informacji na ten temat.

Czyszczenie Slate-Lite

Slate-Lite można czyścić wszystkimi dostępnymi w handlu, nieżrącymi środkami czyszczącymi stosowanymi w gospodarstwie domowym.

W większości przypadków wystarczy nawet czysta woda i niestrzępiąca się ściereczka lub szczotka.

Na zewnątrz budynków możliwe jest również czyszczenie za pomocą myjki wysokociśnieniowej, należy jednak pamiętać o zachowaniu zalecanej przez producenta odległości od urządzenia.


Linie produktów i gatunki kamienia

Większość dekorów z naszej linii produktów Slate-Lite może być również stosowana jako wykładziny podłogowe.

Aby uzyskać szczegółową listę wszystkich odpowiednich dekorów, prosimy o kontakt z naszym działem sprzedaży.

Podłoża i obróbka wstępna

Do montażu Slate-Lite nie jest konieczne specjalne przygotowanie podłoża. Jako podłoże nadaje się prawie każdy materiał, w tym beton, płyta gipsowo-kartonowa, drewno, metal, płytki, tynk itp.
Podłoże musi być po prostu gładkie, niepylące, czyste i suche.

W przypadku układania Slate-Lite bezpośrednio na starych płytkach podłogowych, należy wypełnić i wygładzić istniejące fugi, aby na dłuższą metę stary wzór fug nie był widoczny na kamiennej powierzchni.

Klasy poślizgu i ścieralności

Slate-Lite uzyskało klasy poślizgu R9 (łupek) i R10 (mika).

Uzyskany wynik testu na ścieranie zgodnie z normą DIN EN ISO 10545-7: Klasa 2.
Przetestowano Falling Leaves i Argento.
Charakterystyka klasy: Grupa ścieralności II jest odpowiednia do noszenia w normalnym obuwiu i może wytrzymać jedynie niewielkie uderzenia, takie jak zadrapanie, zabrudzenie.
Typowe zastosowania: Prywatne pomieszczenia mieszkalne z wyjątkiem kuchni, schodów, tarasów i loggii.

Cięcie i wiercenie

Do przycięcia arkuszy Slate-Lite na wymiar nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia, można do tego celu użyć każdej standardowej (ręcznej) piły tarczowej lub narzędzia wielofunkcyjnego.

Wystarczy przeciąć płytę kamienną od tyłu za pomocą tarczy do drewna lub plastiku o średnich zębach.

Kamienna powierzchnia arkuszy Slate-Lite może być przewiercana za pomocą każdego standardowego wiertła (do kamienia).

Układanie bezpośrednio na starych płytkach

Slate-Lite można również szybko i łatwo położyć na stare płytki.

Zastosowanie jest bardzo proste: jeżeli zapewnione jest właściwe uszczelnienie podłoża zgodnie z obowiązującymi normami DIN, stare płytki wystarczy oczyścić z kurzu i tłuszczu.
Następnie nałożyć klej Slate-Lite za pomocą pacy zębatej B3 i docisnąć arkusz kamienny - gotowe!

Podczas układania na podłodze należy wcześniej wypełnić istniejące fugi, aby na dłuższą metę wzór fug nie był widoczny przez fornir kamienny.

Właściwa ochrona

Aby zapewnić najlepszą ochronę i długowieczność forniru kamiennego, należy użyć impregnatu do powierzchni w 100% wykonanych z kamienia naturalnego: W przypadku powierzchni podłogowej należy zastosować naszą powłokę ochronną Slate-Lite Extreme Protection.

Preparat ochronny nanosi się na powierzchnię kamienia przed lub po przyklejeniu arkuszy kamiennych.

Po wyschnięciu warstwy ochronnej forniry kamienne Slate-Lite są optymalnie zabezpieczone.

Czyszczenie Slate-Lite

Slate-Lite można czyścić wszystkimi dostępnymi w handlu, nieżrącymi środkami czyszczącymi stosowanymi w gospodarstwie domowym.

W większości przypadków wystarczy nawet czysta woda i niestrzępiąca się ściereczka lub szczotka.

Na zewnątrz budynków możliwe jest również czyszczenie za pomocą myjki wysokociśnieniowej, należy jednak pamiętać o zachowaniu zalecanej przez producenta odległości od urządzenia.


Linie produktów i gatunki kamienia

Nasze linie produktów Slate-Lite i Translucent są odpowiednie do zastosowań zewnętrznych, zarówno w ogrodzie, jak i jako okładziny balkonowe, osłony prywatności lub do innych zastosowań wokół domu.

Za pomocą Slate-Lite można układać pionowe i poziome powierzchnie na zewnątrz budynków, a za pomocą arkuszy Translucent można projektować podświetlane obiekty i obszary.

Ze względu na chłonność kamienia, nie należy stosować naszych dekorów wapiennych na zewnątrz.

Podłoża i obróbka wstępna

Do montażu Slate-Lite nie jest konieczne specjalne przygotowanie podłoża.

Jako podłoże nadaje się prawie każdy materiał, w tym beton, płyta gipsowo-kartonowa, drewno, metal, dachówka, tynk itp.
Podłoże musi być tylko gładkie, niepylące, czyste i suche.

W przypadku podłoży "stabilnych" nie jest konieczne specjalne przygotowanie.
Kruche podłoża, takie jak stary, łuszczący się tynk lub odklejające się tapety, należy wcześniej zagruntować, aby zapewnić trwałe połączenie kleju ze ścianą.
Nadmierne nierówności podłoża należy albo zagruntować, albo zeszlifować.

Cięcie na wymiar i wiercenie

Do przycięcia Slate-Lite na wymiar nie są potrzebne żadne specjalne narzędzia, można do tego celu użyć każdej standardowej (ręcznej) piły tarczowej lub narzędzia wielofunkcyjnego.

Wystarczy przeciąć płytę kamienną od tyłu za pomocą tarczy do drewna lub plastiku o średnim uzębieniu.

Kamienna powierzchnia arkuszy Slate-Lite może być przewiercana za pomocą każdego standardowego wiertła (do kamienia).

Wpływ czynników atmosferycznych na kamień naturalny

Czynniki atmosferyczne nie powodują prawie żadnych lub minimalne odchylenia w kolorystyce.

Metoda badania: Odporność na promieniowanie UV (UV-B) zgodnie z normą DIN EN ISO 11507.
Cykl testowy: 4 godziny; napromieniowanie 50°C / 4 godziny; rozmrożenie 40°C
Czas trwania testu: 1 000 godzin z oceną po 250h, 500h, 750h.
Ocena: zmiana koloru zgodnie z normą DIN EN ISO 11664-4, Sp62 Fa. X-Rite
Geometria pomiarowa: d/8°, iluminant: D65


Oznaki starzenia się, takie jak czarna pleśń, algi, zielona warstwa lub inne zanieczyszczenia środowiskowe, można zwykle szybko i łatwo usunąć za pomocą czystej wody i szczotki.
Na zewnątrz budynków możliwe jest również czyszczenie za pomocą myjki wysokociśnieniowej; należy jednak pamiętać o zachowaniu zalecanej przez producenta odległości od urządzenia.

Wszystkie forniry kamienne Slate-Lite są również mrozoodporne.

Klejenie na zewnątrz

Klejenie Slate-Lite jest bardzo proste: klej można nanieść bezpośrednio na powierzchnię montażu lub na spodnią stronę arkusza kamiennego.

Do zastosowań zewnętrznych zalecamy nasz klej Slate-Lite Extreme: Bath & Exterior.
Nakłada się go na całą powierzchnię za pomocą pacy zębatej B3.
Następnie należy umieścić płytę kamienną i mocno docisnąć ją za pomocą wałka: Gotowe!

W przypadku elementów podświetlanych konstruowanych za pomocą arkuszy Translucent, nasz przezroczysty klej Translucent Crystal Clear nakłada się gładką pacą.
W celu uzyskania lepszej stabilności i optymalnego rozproszenia światła zalecamy zastosowanie dodatkowego materiału konstrukcyjnego, np. szkła akrylowego.
W przypadku Stoneboard dodatkowy materiał konstrukcyjny nie jest wymagany ze względu na większą grubość materiału.

Dokładne informacje na temat stosowania danego kleju oraz obróbki linii produktów można znaleźć w odpowiednich kartach katalogowych.

Właściwa ochrona

W większości przypadków na zewnątrz nie jest konieczna dodatkowa impregnacja lub uszczelnienie.

W zależności od miejsca zastosowania, w razie potrzeby można zastosować impregnację, na przykład Slate-Lite Special Impregnator lub Slate-Lite Special Protection.
Nasz dział sprzedaży chętnie udzieli Państwu dalszych informacji na ten temat.

Czyszczenie Slate-Lite

Slate-Lite można czyścić wszystkimi dostępnymi w handlu, nieżrącymi środkami czyszczącymi stosowanymi w gospodarstwie domowym.

W większości przypadków wystarczy nawet czysta woda i niestrzępiąca się ściereczka lub szczotka.

Na zewnątrz budynków możliwe jest również czyszczenie za pomocą myjki wysokociśnieniowej, należy jednak pamiętać o zachowaniu zalecanej przez producenta odległości od urządzenia.


Linie produktów i gatunki kamienia

Wszystkie dekory i gatunki kamienia z naszej linii produktów Slate-Lite nadają się do stosowania w obszarze kominkowym, zarówno w kominkach murowanych, jak i jako ściana tylna w piecach szwedzkich i kominkach wolnostojących.

Nasze produkty Artdecors Lite nadają się również do tego obszaru zastosowań.

Podłoża i obróbka wstępna

Nie jest konieczne specjalne przygotowanie podłoża.
Jako podłoże nadaje się prawie każdy materiał, w tym beton, płyta gipsowo-kartonowa, drewno, metal, płytki, tynk itp.
Podłoże musi być tylko gładkie, niepylące, czyste i suche.

Cięcie na wymiar i wiercenie

Do przycięcia płyt Slate-Lite na wymiar nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia, można do tego celu użyć każdej standardowej (ręcznej) piły tarczowej lub narzędzia wielofunkcyjnego.

Wystarczy przeciąć płytę kamienną od tyłu za pomocą tarczy do drewna lub plastiku o średnich zębach.

W kamiennej powierzchni płyt Slate-Lite można wiercić otwory za pomocą dowolnego standardowego wiertła (do kamienia).

Odporność na ciepło i klasy odporności ogniowej

Slate-Lite jest odporny na temperaturę do 120°C i uzyskał klasę UE Cfl-s1 (zgodnie z normą EN 13501-01 dla pokryć podłogowych) lub B1 (zgodnie z normą DIN 4102).

Arkusze Slate-Lite dostępne są również w specjalnym składzie jako klasa UE Cs3d0. W przypadku dalszych pytań na ten temat prosimy o kontakt z naszym działem sprzedaży.

Klejenie w wysokich temperaturach

Nasze standardowe kleje Slate-Lite są odporne na temperatury do 90°C, co jest wystarczające do większości zastosowań wokół kominka.
W przypadku zastosowań specjalnych, wymagających wyższych temperatur, prosimy o kontakt z naszym działem sprzedaży.

Klejenie płyt Slate-Lite jest bardzo proste: klej można nanieść bezpośrednio na powierzchnię montażu lub na spodnią stronę arkusza kamiennego.
Nanieś klej na całą powierzchnię za pomocą pacy zębatej B3.
Następnie należy umieścić płytę kamienną i mocno docisnąć ją za pomocą wałka: Gotowe!

Dokładne informacje na temat stosowania danego kleju można znaleźć w odpowiednim arkuszu danych technicznych danego produktu.

Właściwa ochrona

W przypadku montażu na ścianach wewnętrznych można zastosować Slate-Lite bez dodatkowego produktu ochronnego lub użyć jednego z naszych specjalnych impregnatów do powierzchni kamiennych.

Do ścian o małym lub średnim natężeniu ruchu zalecamy Slate-Lite Special Impregnator lub Slate-Lite Special Protection.

Czyszczenie Slate-Lite

Slate-Lite można czyścić wszystkimi standardowymi, nieżrącymi środkami czyszczącymi stosowanymi w gospodarstwie domowym.

W większości przypadków wystarczy nawet czysta woda i niestrzępiąca się ściereczka lub szczotka.